Ο Απόλλων Λεμεσού κράτησε το ποδοσφαιρικό γόητρο της Κύπρου στις διοργανώσεις της UEFA, μετά τους αποκλεισμούς του ΑΠΟΕΛ από το Champions League (συνεχίζει στο Europa League) και της Ανόρθωσης στο Europa League.

Οι «κυανόλευκοι» νίκησαν 2-0 τη λιθουανική Στούμπρας στη Μεγαλόνησο, χάρις σε δύο γκολ του Έκτορ Γιούστε στο 6ο και 62ο λεπτό και προκρίθηκαν στο β΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, αφού κάλυψαν την ήττα (0-1) του πρώτου αγώνα. Στον επόμενο γύρο ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει τη Ζελέζνιτσαρ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη.

Αποκλεισμός – σοκ για την Ανόρθωση

Αποκλεισμό-σοκ από το εφετινό Europa League γνώρισε η Ανόρθωση. Η κυπριακή ομάδα είχε νικήσει με 2-1 τη Λάχτι στην Κύπρο, στο πρώτο παιχνίδι του α΄ προκριματικού γύρου, αλλά ηττήθηκε απόψε στην Αλβανία με 0-1 και αποχαιρέτησε πρόωρα την Ευρώπη. Το γκολ του αποκλεισμού σημείωσε ο Μίρτο Ουζούνι στο 88ο λεπτό, κι ενώ μέχρι εκείνο το σημείο η «Κυρία» είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.