Νίκες για Ολυμπιακό στην Κρήτη, για ΑΕΚ στο Βόλο και για ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ για την Super League.

Ο Ολυμπιακός… απέδρασε από το «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) επί του ΟΦΗ, χάρη σε τέρμα του Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1).

Η ΑΕΚ έκανε εκτεταμένο rotation ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Βόλου, για την 20η αγωνιστική της Super League. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Οικονόμου (9΄), Αλμπάνης (25΄), Κλωναρίδης (52΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στον 89΄ με τον Γκουαροτσένα.

«Χτίζει» σερί πλέον στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε με 3-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Supper League 1. Το «τριφύλλι» ήταν σαφώς καλύτερο, ευτύχησε να ξεκινήσει με… γκολ από τα αποδυτήρια και την φωτοβολίδα του Κουρμπέλη, που σκόραρε στο 4’ για πρώτη φορά φέτος. Ενώ ο Σένκεφελντ μετουσίωσε σε γκολ την «συστημένη» εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ανοίγοντας κι αυτός λογαριασμό στο 66’. Για να έρθει ο Περέα που είχε μπει αλλαγή οκτώ λεπτά νωρίτερα και με προβολή να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα από το 76ο λεπτό! Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, ενώ σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και το ότι έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 32’, λόγω της αποβολής του Κιβρακίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Παναιτωλικός για 78 λεπτά προηγούνταν 2-0 με ισάριθμα τέρματα του πρώην επιθετικού της Λάρισα, Ντάουντα, αλλά οι «βυσσινί» επέστρεψαν και ισοφάρισαν δις από την άσπρη βούλα με έναν επίσης πρώην, τον συνήθη ύποπτο Ουάρντα, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) για την Super League.