Βραβεία Emmy 2020: Όλοι οι νικητές

MarketNews

Βραβεία Emmy 2020: Όλοι οι νικητές, ειδήσεις από την ελλάδα, ειδησεις τωρα ελλαδα, τα τελευταια νεα τωρα, τηλεοραση, live tv, live streaming, web tv

Από την φύση τους τα φετινά βραβεία Emmy ήταν διαφορετικά λόγω της πανδημίας. Ο για τρίτη φορά παρουσιαστής, Jimmy Kimmel, μοίραζε βραβεία από το άδειο Staples Center στο Λος Άντζελες με τους νικητές να τα παίρνουν εικονικά και ψηφιακά.

Η έκπληξη ήρθε από το Καναδικό Schitt’s Creek το οποίο είχε 15 υποψηφιότητες και έφυγε με πολλά βραβεία κάνοντας νέο ρεκόρ.

Στις εκπλήξεις της βραδιάς και η νεαρή Zendaya από την σειρά Euphoria έβαλε κάτω ηθοποιούς όπως η Jennifer Aniston, η Jodie Comer, η Olivia Colman, η Sandra Oh, και η Laura Linney και πήρε το βραβείο Α Γυναικείας ερμηνείας.

Όλοι οι νικητές των φετινών Emmy

Καλύτερης ηθοποιού σε κωμική σειρά

Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Linda Cardellini (Dead to Me)
Νικήτρια: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
Issa Rae (Insecure)
Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Καλύτερου ηθοποιού σε κωμική σειρά

Anthony Anderson (Black-ish)
Don Cheadle (Black Monday)
Ted Danson (The Good Place)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
Νικητής: Eugene Levy (Schitt’s Creek)
Ramy Youssef (Ramy)

Καλύτερου σεναρίου σε κωμική σειρά

Michael Schur (“Whenever You’re Ready,” The Good Place)
Tony McNamara (“The Great,” The Great)
Νικητής: Daniel Levy (“Happy Ending,” Schitt’s Creek)
David West Read (“The Presidential Suite,” Schitt’s Creek)
Sam Johnson, Chris Marcil (“Collaboration,” What We Do in the Shadows)
Paul Simms (“Ghost,” What We Do in the Shadows)
Stefani Robinson (“On the Run,” What We Do in the Shadows)

Καλύτερης σκηνοθεσίας σε κωμική σειρά

Matt Shakman (“The Great,” The Great)
Amy Sherman-Palladino (“It’s Comedy or Cabbage,” The Marvelous Mrs. Maisel)
Daniel Palladino (“Marvelous Radio,” The Marvelous Mrs. Maisel)
Gail Mancuso (“Finale, Part 2,” Modern Family)
Ramy Youssef (“Miakhalifa.mov,” Ramy)
Νικητές: Andrew Cividino and Dan Levy (“Happy Ending,” Schitt’s Creek)
James Burrows (“We Love Lucy,” Will & Grace)

Β ανδρικής ερμηνείας σε κωμική σειρά

Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
Mahershala Ali (Ramy)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
Νικητής: Daniel Levy (Schitt’s Creek)
William Jackson Harper (The Good Place)
Alan Arkin (The Kominsky Method)
Sterling K. Brown (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Β γυναικείας ερμηνείας σε κωμική σειρά

Betty Gilpin (GLOW)
Yvonne Orji (Insecure)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Cecily Strong (Saturday Night Live)
Νικητής: Annie Murphy (Schitt’s Creek)
D’Arcy Carden (The Good Place)
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)

Καλύτερης κωμικής σειράς

Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
Νικητής: Schitt’s Creek
The Good Place
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
What We Do in the Shadows

Καλύτερου Talk Show

The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
Νικητής: Last Week Tonight with John Oliver
The Late Show with Stephen Colbert

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Cate Blanchett (Mrs. America)
Shira Haas (Unorthodox)
Νικητής: Regina King (Watchmen)
Octavia Spencer (Self Made)
Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

Καλύτερου ανδρικού ρόλου σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Jeremy Irons (Watchmen)
Hugh Jackman (Bad Education)
Paul Mescal (Normal People)
Jeremy Pope (Hollywood)
Νικητής: Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Καλύτερου σεναρίου για μίνι σειρά ή τηλεταινία

Tanya Barfield (“Shirley,” Mrs. America)
Sally Rooney and Alice Birch (“Episode 3,” Normal People)
Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman (“Episode 1,” Unbelievable)
Anna Winger (“Part 1,” Unorthodox)
Νικητής: Damon Lindelof and Cord Jefferson (“This Extraordinary Being,” Watchmen)

Καλύτερης σκηνοθεσίας για μίνι σειρά ή τηλεταινία 

Lynn Shelton (“Find a Way,” Little Fires Everywhere)
Lenny Abrahamson (“Episode 5,” Normal People)
Νικητής: Maria Schrader (Unorthodox)
Nicole Kassell (“It’s Summer and We’re Running Out of Ice,” Watchmen)
Steph Green (“Little Fear of Lightning,” Watchmen)
Stephen Williams (“This Extraordinary Being,” Watchmen)

Β ανδρικού ρόλου σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Dylan McDermott (Hollywood)
Jim Parsons (Hollywood)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend)
Νικητής: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
Jovan Adepo (Watchmen)
Louis Gossett Jr. (Watchmen)

Β γυναικείου ρόλου σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Holland Taylor (Hollywood)
Νικητής: Uzo Aduba (Mrs. America)
Margo Martindale (Mrs. America)
Tracey Ullman (Mrs. America)
Toni Collette (Unbelievable)
Jean Smart (Watchmen)

Καλύτερη μίνι σειρά 

Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox
Νικητής: Watchmen

Καλύτερου διαγωνιστικού ριάλιτι

The Masked Singer
Nailed It!
Νικητής: RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε δραματική σειρά

Jason Bateman (Ozark)
Sterling K. Brown (This Is Us)
Steve Carell (The Morning Show)
Brian Cox (Succession)
Billy Porter (Pose)
Νικητής: Jeremy Strong (Succession)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε δραματική σειρά

Jennifer Aniston (The Morning Show)
Olivia Colman (The Crown)
Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Sandra Oh (Killing Eve)
Νικητής: Zendaya (Euphoria)

Καλύτερου σεναρίου σε δραματική σειρά 

Thomas Schnauz (“Bad Choice Road,” Better Call Saul)
Gordon Smith (“Bagman,” Better Call Saul)
Peter Morgan (“Aberfan,” The Crown)
Chris Mundy (“All In,” Ozark)
John Shiban (“Boss Fight,” Ozark)
Miki Johnson (“Fire Pink,” Ozark)
Νικητής: Jesse Armstrong (“This is Not for Tears,” Succession)

Καλύτερης σκηνοθεσίας σε δραματική σειρά

Benjamin Caron (“Aberfan,” The Crown)
Jessica Hobbs (“Cri de Coeur,” The Crown)
Lesli Linka Glatter (“Prisoners of War,” Homeland)
Mimi Leder (“The Interview,” The Morning Show)
Alik Sakharov (“Fire Pink,” Ozark)
Ben Semanoff (“Su Casa Es Mi Casa,” Ozark)
Νικητής: Andrij Parekh (“Hunting,” Succession)

Β ανδρικού ρόλου σε δραματική σειρά

Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
Nicholas Braun (Succession)
Kieran Culkin (Succession)
Matthew Macfadyen (Succession)
Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
Νικητής: Billy Crudup (The Morning Show)
Mark Duplass (The Morning Show)
Jeffrey Wright (Westworld)

Β γυναικείας ερμηνείας σε δραματική σειρά

Laura Dern (Big Little Lies)
Meryl Streep (Big Little Lies)
Fiona Shaw (Killing Eve)
Νικητής: Julia Garner (Ozark)
Sarah Snook (Succession)
Helena Bonham Carter (The Crown)
Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
Thandie Newton (Westworld)

Καλύτερης δραματικής σειράς

Better Call Saul
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
Νικητής: Succession