Περίπατο έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας άνετα με 70-59 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» με τον Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο τους μετρούν πλέον δύο νίκες σε ισάριθμα ματς μετά το προχθεσινό νικηφόρο πέρασμα τους από τη Γερμανία απέναντι στη Μπάμπεργκ.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των «πράσινων» στη διοργάνωση, ενώ Ερυθρός Αστέρας έχει πλέον ρεκόρ 2-2.

Ο Γκιστ είχε 17 πόντους για τους νικητές με τον Καλάθη να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του με 16 πόντους 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα ο Κούζμιτς είχε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 6 ήταν επιθετικά).

Το ματς κρίθηκε σχεδόν με την… έναρξη του. Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβαλε το πόδι στο γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με +9 (21-12) και διατήρησαν αυτή τη διαφορά στο 10’ (23-14).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου η διαφορά έφυγε στο +20 (34-14) στο 13’ με τους παίχτες του Πασκουάλ να δείχνουν ότι θέλουν να καθαρίσουν νωρίς το ματς. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς οι «πράσινοι» διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και δεν αισθάνθηκαν καμία απειλή. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 46-25, ενώ στο ίδιο τέμπο κύλησε και η τρίτη περίοδος, όπου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 30΄με 61-41 επαναφέροντας τη διαφορά στο +20.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια άστοχα σουτ των «πράσινων» και κατέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε περισσότερο και πήρε εύκολα τη νίκη με το τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-25, 61-41, 70-59

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον, Νίκολς 6, Ρίβερς 12 (2), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 7, Γκίστ 17, Μπουρούσης 12 (1), Καλάθης 16 (2).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 8 (1), Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 4, Τζένκινς 8, Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 3 (1), Κούζμιτς 15, Μπιέλιτσα 12 (2).

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ