Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods, χάρη στον «πυροσβέστη» και ηγέτη Γιάννη Μπουρούση. Με τον Έλληνα σέντερ να αποδεικνύεται κάτι παραπάνω από κομβικός, το τριφύλλι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 86-80 της Νταρουσάφακα, στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι ήταν αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 12 πόντους (46-34), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν «υπνωτισμένοι» και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν (58-56), με τον «Μπουρού» πάντως να κρατά έστω και οριακά σε θέση οδηγού τους Κυπελλούχους Ελλάδας. Το παιχνίδι απέκτησε μορφή… θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Μπλατ να παίρνει και προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος (76-77). Ωστόσο, οι άμυνες του Μπουρούση, ένα καθοριστικό δικό του φόλοου για το 82-80 στα 11 πριν το τέλος και δύο βολές του «υπέγραψαν» το ροζ φύλλο αγώνα για την ελληνική ομάδα.

Ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού είχε τις… πινελιές στο τέλος και συνολικά 18 πόντους (14/18 βολές, αφού δεν μπορούσαν με τίποτα να τον αντιμετωπίσουν οι αντίπαλοι ψηλοί), 13 έβαλε ο πάντα σημαντικός Ρίβερς, 12 ο Παππάς, ενώ 11 ο άστοχος Καλάθης (5/16 σουτ) με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Καθοριστικός ο Σίνγκλεντον, επέστρεψε ο Τζέιμς αγωνιζόμενος για 13’ και μετρώντας 7 πόντους με 3 ασίστ, ενώ ντεμπούτο έκανε με την πράσινη φανέλα ο Γκάμπριελ (2π.). Ξανά σε κακό βράδυ ο Φελντέιν.

Από πλευράς ηττημένων, 26 είχε στο ματς της ζωής του ο Κλάιμπερν, που δεν βγήκε λεπτό(!), 19 ο Γουοναμέικερ και 16 ο Άντερσον, ο οποίος ζεστάθηκε προς το τέλος και επιχείρησε την ολική ανατροπή.

Στο 5-4 το ρεκόρ του Εξάστερου και των Τούρκων, με την ομάδα του Πασκουάλ να ταξιδεύει για Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα, όταν θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα του Μπαρτζώκα (2/12).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80.