Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο «Καμπ Νου», είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι μετά το 1-0 αλλά δεν το έκανε και το πλήρωσε με δύο χαμένους βαθμούς, που διατήρησαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ στους έξι πόντους.

Το ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στην Ισπανία έληξε ισόπαλο 1-1, με τα γκολ των Σουάρες στο 53΄ και Σέρχιο Ράμος στο 90΄, με ισάριμες κεφαλιές από εκτελέσεις φάουλ.

Τα δύο δύο αστέρια των σπουδαίων συλλόγων, Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασαν απαρατήρητα από το παιχνίδι. Η ισοφάριση της Ρεάλ, πάντως, ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, η Γρανάδα με γκολ των Περέιρα στο 27΄ και Λόμπαν στο 56΄ νίκησε 2-1 τη Σεβίλη, για την οποία σκόραρε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι ο Μπεν Γεντέρ.