Το ντέρμπι που υποτίθεται ότι θα έκοβε την ανάσα στη Λισαβόνα, δεν έγινε ποτέ. Η Μπενφίκα και η Νάπολι αντάλλαξαν… ευχές για καλά Χριστούγεννα και αμφότερες έδωσαν ραντεβού για τη φάση των «16» του Champions League.

Να μην ξεχάσουν να στείλουν κι ένα δώρο παρηγοριάς στη Μπεσίκτας, η οποία πήγε στο Κίεβο κρατώντας την τύχη στα δικά της χέρια (με νίκη προκρινόταν) αλλά στο ημίχρονο έχανε ήδη 4-0 από την αδιάφορη Ντιναμό!

Το γρήγορο (9΄) προβάδισμα του Ουκρανών και κυρίως το πέναλτι-αποβολή του Αντρέας Μπεκ στο 30΄, έστειλαν πολύ νωρίς στο καναβάτσο τους Τούρκους του Σενόλ Γκιουνές που τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες (αποβλήθηκε και ο Αμπουμπακάρ στο 56΄) και υπέστησαν πανωλεθρία με 6-0.

Ετσι, οι Ναπολιτάνοι πήραν την πρώτη θέση του 2ου ομίλου με τη νίκη 2-1 στη Λισαβόνα, όπως πρώτη κατετάγη και η Αρσεναλ με θριαμβευτική εμφάνιση και νίκη 4-1 στη Βασιλεία. Ελαμψε το άστρο του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στο Champions League! Χατ-τρικ, και μάλιστα ένα από τα πιο γρήγορα στην ιστορία του θεσμού, πέτυχε μέσα σε 17 λεπτά και ο Τούρκος Αρντά Τουράν της Μπαρτσελόνα στο 4-0 επί της Γκλάντμπαχ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ Σε αναμετρήσεις της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: