Στο 3o λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός πέτυχε την ολική ανατροπή κερδίζοντας την Ριέκα με 2-1 στο Καραϊσκάκη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ για το Champions League.

Μια νίκη που του επιτρέπει να χαμογελάει και να διατηρεί την αισιοδοξία του για πρόκριση στη ρεβάνς που θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη (22/8) στη Κροατία. Η Ριέκα άνοιξε το σκορ στο 42’ με τον Χέμπερ, ο Οφόε ισοφάρισε στο 66’ για τους «ερυθρόλευκους»  στο 66’ και ο Ρομαό στο 93’ πέτυχε το νικητήριο τέρμα του Ολυμπιακού. Η Ριέκα τελείωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Ζούτα στο 82’.

Κίτρινες: Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε – Ελέζ, Ζούτα, Έμπερ

Κόκκινη: Ζούτα (83΄-δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάγερ (Γερμανία)

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Ρομαό, Κούτρης, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε (79΄ Ανδρούτσος), Καρσελά, Μάριν (75΄ Πάρντο), Σεμπά (65΄ Φορτούνης), Μπεν.

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Σλούγκα, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Ελέζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλες, Έμπερ (88΄ Μάρτιτς), Μίσιτς, Γκόργκον (78΄ Τσρνιτς) Γκαβράνοβιτς (72΄ Γέλιτς)