Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν ακριβώς αυτό που «ονειρευόταν» ο Κώστας Μίσσας για την ελληνική ομάδα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η διαφορά έφτασε στο +15 (16-31, στο 12) με την άμυνα κοντά στο καλάθι να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για την «γαλανόλευκη». Οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν απόδοση και μείωσαν σε 31-41, αλλά ούτε η ζώνη βελτίωσε την κάκιστη αμυντική εικόνα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το επιβλητικό 36-55 για τους «τρικολόρ» με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το μόνο θετικό στοιχείο ήταν ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από το -18 (57-75) στο -8 (87-95). Μέχρι τότε πάντως η άμυνά μας ήταν ανύπαρκτη, γεγονός που έδωσε στους Γάλλους μεγάλο προβάδισμα που δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί.

Πλέον το αυριανό παιχνίδι με την Σλοβενία είναι όλα τα λεφτά για τη «γαλανόλευκη».

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 15, Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (5ρ., 7ασ.), Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (9/16σ.), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 12 (6ρ.).

Γαλλία (Κολέ): Σεραφάν 9, Ερτέλ 13, Λοβέρν 21 (11ρ.), Φουρνιέ 21, Ντε Κολό 16, Ντιαό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.