Ολυμπιακός – Απόλλων 3-1

Με ηγέτη τον Καρίμ Ανσαριφάρντ που μπήκε αλλαγή και πέτυχε δύο γκολ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1 και να πάρει σημαντική νίκη με 3-1 στην 13η αγωνιστική που τον φέρνει έστω προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα, εν αναμονή του αγώνα της Λιβαδειάς την Κυριακή ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΑΕΚ.

Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 23΄ με τον Ελμπάζ, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 31΄ με τον Ελαμπντελαουί και να πάρουν το προβάδισμα στο 80΄ με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος σκόραρε και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τους 3 πολύτιμους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας
Κίτρινες κάρτες: Μάριν, Ανσαριφάρντ, Προτό / Τσόβιτς, Κονέ, Χουάρες, Κοντοές, Μενδρινός

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία (46΄ Ένχελς), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά (66΄ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62΄ Ανσαριφάρντ).

Απόλλων (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Παπάζογλου, Κύργιας, Ντάσιος, Κούρος, Χουάρες, Κονέ (90΄ Κιταμπαλά), Ανιέτε (84΄ Μενδρινός), Αλμπάνης (71΄ Μαασί), Ελμπάζ.

Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-3

Αποφασιστική νίκη με 3-0 που τον φέρνει έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση της κατάταξης με 25 βαθμούς σημείωσε ο ΠΑΟΚ επί της Ξάνθης στα «Πηγάδια», για την 13η αγωνιστική της Super League, στην πρώτη επιστροφή του Ραζβάν Λουτσέσκου στην έδρα της πρώην ομάδας του.

Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν ο Ντε Λούκας με αυτογκόλ στο 25΄, ο Μακ στο 33΄ και ο Κρέσπο στο 62΄, ενώ η Ξάνθη είχε μία καλή στιγμή στο 28΄ με τον Μεχία, που σημάδεψε το δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά» και η 7η συνολικά, που στοχεύει στην κατάκτηση του εφετινού τίτλου της Super League.

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Κίτρινες κάρτες: Κασάντο, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Κάνιας, Λημνιός,

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο (81′ Φασίδης), Λισγάρας, Ντε Λούκας (52′ Μελιόπουλος), Μεχία, Κίκε (54′ Ορφανίδης), Συλά, Γέντρισεκ, Κασάντο.

ΠΑΟΚ: Παχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (70′ Μαλεζάς), Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί (11′ Μακ), Πέλκας, Λημνιός, Κουλούρης, Κάνιας (74′ Μαουρίτσιο).

Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα 4-0

Ο Αστέρας Τρίπολης «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το ματς κόντρα στην Κέρκυρα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πέτυχε στο πρώτο 45λεπτο τρία γκολ και εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς κόντρα στους «Φαίακες», που είχαν μεγάλα αμυντικά προβλήματα, με τελικό σκορ 4-0. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Μανιάς(20′, 55′), Τόνσο (29′) και Καλτσάς (45′).

Ο διαιτητής του αγώνα, Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Πασαλίδη, Τσιλιανίδη – Επστάιν, Μπαλάφα.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ (78′ Μπέρτος), Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης (56′ Ινσάλντο), Μανιάς (66′ Δουβίκας).

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Κρητικός (46′ Ζορμπάς), Γεωργίου (46′ Σπίνουλας), Σοϊλέδης, Γκομές, Παμλίδης, Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν (69′ Ντιόγκο).