Ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 4-1 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και σημειώνοντας την πέμπτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε παραγωγικό βράδυ τον Κώστα Φορτούνη, που σκόραρε δις (6΄, 62΄) και ξανάδωσε προβάδισμα στον πρωταθλητή μετά το αυτογκόλ του Ένγκελς στο 27΄, ενώ ο Ανσαριφάρντ είναι πια πρώτος σκόρερ στη Super League με το τέρμα που σημείωσε στο 66΄. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζούρτζεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Ντίας, Τσέναμο – Σισέ, Φορτούνης, Ταχτσίδης

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας, Ρότσα, Μαρινάκης (67΄ Κλέσιο), Τσοκάνης, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα (81΄ Γιαννιώτης), Ντίας, Μάζουρεκ, Μοράρ (74΄ Μαρκόβσκι)

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης (69΄ Φιγκέιρας), Σισέ, Ένγκελς, Ομάρ, Ταχτσίδης, Ρομαό, Πάρντο (46΄ Οτζίτζα), Μάριν, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ (77΄ Τζούρτζεβιτς)

Πανιώνιος – Πλατανιάς 2-1

Στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος της Super League παραμένει ο Πανιώνιος, που επικράτησε 2-1 του Πλατανιά στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Το ματς έγινε στη Νέα Σμύρνη και τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σπιριντόνοβιτς (29΄), Γεσίλ (82΄), ενώ είχε ισοφαρίσει ο Ενσικουλού στο 61΄ για τον Πλατανιά που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοροβέση στο 73΄

Κίτρινες κάρτες: Ντουρμισάι – Κοροβέσης, Στάθης

Κόκκινη: Κοροβέσης (73’- δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί (80΄ Βουκελάτος), Γκιοατά, Λάμπρου (65΄ Σαραμαντάς), Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (72΄ Γεσίλ), Ντουρμισάι.

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ντεβέσα (87΄ Γκρζέλτσακ), Βάντερσον, Κοροβέσης, Στάθης, Αγγελόπουλος, Δημούτσος (90+2΄ Πατράλης), Μπούντνικ (76΄ Αμπντούλ), Ενσικουλού, Ντικαμονά, Στάμου.

ΑΕΛ-Ξάνθη 1-0

Δραματικός σε εξέλιξη ήταν ο αγώνας στη Λάρισα μεταξύ της ΑΕΛ και της Ξάνθης με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Super League, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (1-0) στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Κριζμάν.

Η ΑΕΛ «έπιασε» στην κατάταξη την Ξάνθη στην 7η θέση με 17 βαθμούς. Πάντως οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο αγώνα καθώς και δύο δοκάρια με τον Γέντρισεκ. Μετά το τέρμα της Λάρισας υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων προς το διαιτητή, ενώ υπήρξε ένταση και συμπλοκές κατά την αποχώρηση των ομάδων στη φυσούνα του γηπέδου.

Κίτρινες κάρτες: Κριζμάν – Ντε Λούκας, Κίκε, Γέντρισεκ, Μπαξεβανίδης, Π. Ορφανίδης

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής),

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ζίζιτς, Ρέντζας (63΄ Περόνε), Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (84΄ Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Μασούρας, Κριζμάν.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Λισγάρας, Ρότσε (78΄ Φασίδη), Φλίσκας, Ντε Λούκας (87΄ Σβάρνας), Μελιόπουλος, Γέντρισεκ, Λουσέρο, Κίκε (57΄ Π. Ορφανίδης).