Μετά από μια μεγάλη “μάχη” που κράτησε για 2 ώρες και 40 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ντιμιτρόφ 3-6, 7-5, 6-7 και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ.

Αφού έφερε το ματς στο 1-1 στα σετ, ο Βούλγαρος τενίστας είχε ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη, αφού είχε δυο match points στο σερβίς του Τσιτσιπά, από ένα σε 10ο (4-5) και στο 12ο game (5-6), αλλά ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να τα σβήσει και να μείνει “ζωντανός” στο ματς.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στειλε το 3ο σετ στο τάι μπρέικ και εκεί κυριάρχησε χάρη στα πολλά λάθη του Ντιμιτρόφ, για να επιβληθεί με 7-3.

Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε για 3η φορά στους “16” της Ρώμης, μετά από το 2019, όταν έχασε στα ημιτελικά από τον Ράφα Nαδάλ, και το 2021, όταν έχασε στα προημιτελικά από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.