Η Τσέλσι «ξεγύμνωσε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας 4-0 των «κόκκινων διαβόλων» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και κάνοντας πικρή την επιστροφή του Ζοσέ Μουρίνιο στο γήπεδο που κάποτε γνώριζε την αποθέωση.

Οι «μπλε» του Αντόνιο Κόντε έκαναν «φύλλο και φτερό» τη Γιουνάιτεντ, άνοιξαν το σκορ πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, διπλασίασαν στο 21΄ και σκοράροντας άλλα δυο γκολ έδωσαν θριαμβευτική χροιά στην επιτυχία τους και, κυρίως, πλησίασαν την πρώτη θέση στον ένα βαθμό, μετά τις εντός έδρας απώλειες των Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Νωρίτερα οι «πολίτες» υπέπεσαν σε νέα «γκέλα», με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να παραχωρεί ισοπαλία (1-1) στο «Έτιχαντ» με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον. Οι «Άγιοι» προηγήθηκαν μάλιστα στο 27ο λεπτό, όταν ο Νέιθαν Ρέντμοντ εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το ερασιτεχνικό λάθος του Τζον Στόουνς, για να φέρει το παιχνίδι στα «ίσα» ο Κελέσι Ιεανάτσο στο 55΄.

Η Σίτι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή, όπου πλέον υπάρχει… συνωστισμός καθώς ισοβαθμεί με Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μάντσεστερ έχει να νικήσει ένα μήνα, καθώς τελευταία επιτυχία της καταγράφηκε στις 24 Σεπτεμβρίου επί της Σουόνσι. Έκτοτε, ακολούθησε η ήττα από την Τότεναμ (0-2) και οι ισοπαλίες με Γουέστ Μπρομ και Σαουθάμπτον.