Την πρώτη του ήττα στη 5η αγωνιστική του FIBA Champions League γνώρισε ο Άρης καθώς ηττήθηκε στη Τσεχία από την Νίμπουργκ με 87-79.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάουαρντ Σαντ Ρος (23 π., 8 ριμπάουντ). Ξεχώρισε για τους «κίτρινους» ο Γουίλ Κάμινγκς (21π., 5 ριμπ., 4 ας, 4 κλ.).

Οι «κίτρινοι» του Δημήτρη Πρίφτη «πλήρωσαν» το κακό πρώτο ημίχρονο που έκαναν όπου δεν είχαν λύσεις απέναντι στους Τσέχους οι οποίοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Η Νίμπουργκ στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά (30-15) την οποία διεύρυνε στο 14’ στη μέγιστη τιμή της (+19 41-22). Κάπου εκεί ο Άρης αντέδρασε και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 45-34. Η αντεπίθεση των παιχτών Πρίφτη συνεχίστηκε και ο Άρης πλησίασε στους πέντε πόντους στο 24’ (50-45), αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Η Νίμπουργκ έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +13 68-55 στο 30’ και έδειχνε ότι θα «καθαρίσει» το ματς. Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλησίασε στο καλάθι στο 37’ (79-77) δίνοντας στο ματς το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 87-79 και υποχρεώνοντας τον Άρη στην πρώτη του ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79

Νίμπουργκ (Ρόνεν Γκίνζμπεργκ): Αλεν 10, Μπέντα 8, Πούμπρλα 11 (1), Ούρμπαν 13, Ουέλς 3 (1), Λόρενς 2, Πετέρκα , Σίμσον 13, Σαντ Ρος 23, Κριζ 4
Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 8 (2), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 8 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 12, Μπάκνερ 4, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ντραγκίσεβιτς 5