Δύσκολη νίκη με 1-0 σημείωσε η Τσέλσι επί της Γουέστ Μπρομ στο Λονδίνο διευρύνοντας σε εννέα το σερί των νικών της στο αγγλικό πρωτάθλημα και διατηρώτας την πρώτη θέση στην κατάταξη με διαφορά τριών βαθμών από την 2η Άρσεναλ. Πρωταγωνιστής και αυτή τη φορά της Τσέλσι ο Ντιέγκο Κόστα που «χτύπησε» στο 76΄ και με δικό του τέρμα πήρε η ομάδα του την πολύτιμη νίκη στο Στάμφορντ Μπριτζ επί μιας δυνατής αντιπάλου για την 15η ημέρα της πρέμιερ λιγκ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τέρμα του Μικιταριάν στο 29΄ επικράτησε 1-0της Τότεναμ στο Όλντ Τράφορντ και την έπιασε στην 5η θέση της πρέμιερ λιγκ με 27 βαθμούς.

Νέα «αυτοκτονία» για τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μετά το «εφιαλτικό» 3-4 από τη Μπόρνμουθ, δεν κατάφερε να «σηκώσει κεφάλι» ούτε μέσα στο Άνφιλντ με τη Γουέστ Χαμ. Αν και προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια, βρέθηκε πίσω στο σκορ στα τέλη του ημιχρόνου και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Οριγκί. Αν και είχε σχεδόν ένα 45λεπτο στη διάθεσή της για να αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα δε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι έμεινε 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο, Τσέλσι.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και οι σκόρερ:
Γουότφορντ-Εβερτον 3-2 (Τσούκα 36΄, 64΄, Πρεντλ 59΄ – Λουκάκου 17΄, 86΄)
Αρσεναλ-Στόουκ 3-1 (42΄ Γουόλκοτ, 50, Οζίλ, 75΄ Ιβόμπι / 29΄ Άνταμ)
Μπέρνλι-Μπόρνμουθ 3-2 (13΄ Χέντρικ, 17΄ Γουόρντ, 75΄ Μπόιντ / 45΄ Αφόμπε)
Χαλ-Κρίσταλ Πάλας 3-3 (27΄ Σνόντγκρας, 72΄ Ντιομάντε, 78΄ Λίβερμορ / 52΄ Μπεντέκε, 70΄ Ζαχά, 89΄ Κάμπελ)
Σουόνσι-Σάντερλαντ 3-0 (51΄ Σίγκουρντσον, 54΄, 80΄ Λιορέντε)
Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 4-2 (3΄,30΄,78΄ Βάρντι, 5΄ Κινγκ – 82΄ Κολάροφ, 90΄ Νολίτο)
Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 1-0 (76΄ Κόστα)
Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 1-0 (29΄ Μικιταριάν)
Σαουθάμπτον-Μίντλεσμπρο 1-0 (53΄ Μπουφάλ)
Λίβερπουλ-Γουέστ Χαμ 2-2 (5΄ Λαλάνα, 48΄ Οριγκί – 27΄ Παγέτ, 39΄ Μ.Αντόνιο)