Ποδαρικό με το δεξί έκανε η ΑΕΛ στο 2017, έστω κι αν τα χρειάστηκε για να νικήσει στο AEL FC Arena τη Βέροια με 2-1 στο πλαίσιο της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση, ο Άρτσε βρήκε τον Κάλβο κι αυτός τελείωσε τη φάση γράφοντας το 0-1 και «παγώνοντας» το θεσσαλικό γήπεδο, ενώ λίγο οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να διπλασιάσουν, αλλά ο Καπετάνος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά το φάουλ του Σαρπόνγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάκης Τσιώλης πέρασε τον νεοαποκτηθέντα Γκαγέχο και ο Ισπανός τον δικαίωσε αμέσως, καθώς αρχικά απείλησε στο 49΄ με σουτ που πέρασε μόλις άουτ, ενώ ισοφάρισε στο 54΄ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ρέντζα, ενω είχε και δοκάρι στο 57΄, σε σέντρα-σουτ που επιχείρησε.

Τελικά η ΑΕΛ κατόρθωσε να φτάσει στην πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα ύστερα από περίπου δύο μήνες με το πέναλτι που πήρε από τον Χαροντάκη ο Ναζλίδης και αξιοποίησε ο ίδιος στο 82΄.