Η προέλαση του Ολυμπιακού δεν ανακόπηκε ούτε στη Βέροια. Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε στη Βέροια την ομώνυμη ομάδα με 2-1 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής και αύξησε τη διαφορά από τους συλλόγους που ακολουθούν.

Στο 10ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1. Τρομερή κίνηση από τον Σεμπά που “άδειασε” τον Ασίγκμπα, έβγαλε μπαλιά με τον Μελίσση να προσπαθεί να διώξει αλλά εν τέλει να την στέλνει στον Φορτούνη που από κοντά σκόραρε.

Στο 22ο λεπτό ο Ιντέγε έχασε τετ α τετ και την δυνατότητα μαζί να “καθαρίσει” τον αγώνα. Αμέσως μετά η Βέροια και απείλησε και σκόραρε. Έφτασε κοντά στο 1-1 στο 24 με Καπετάνο και Στοϊτσεφ για να βάλει γκολ με τον Σαρπόνγκ σε αντεπίθεση και πολύ καλό του τελείωμα στο 25. Στο 35 ο Ολυμπιακός είχε ξανά την απάντηση με τον αρχηγό του. Σέντρα – γέμισμα από Μάριν και κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς για το 1-2. Στην συνέχεια ο Ιντέγε είχε και άλλες χαμένες ευκαιρίες για να κλείσει έτσι το α μέρος.