Την τρίτη του εκτός έδρας νίκη στην Euroleague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη επί της Γαλατασαράι με 84-79 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Το σερί 12-0 της Γαλατά στο ξεκίνημα (12-3) και το +11 στη συνέχεια (20-9) προήλθε από την κακή αμυντική συμπεριφορά και την αστοχία των «πρασίνων» στα σουτ εντός κι εκτός πεδιάς. Μόλις βγήκαν από το παρκέ οι Καλάθης (τραγικός και πάλι), Τζεντίλε (εκτός τόπου και χρόνου) και Μπουρούσης (μέτρια εμφάνιση) και μπήκαν οι Τζέιμς, Σίνγκλετον και Ρίβερς τα πάντα άλλαξαν.

Με 8/13 τρίποντα και μεγάλη εμφάνιση από τον Σίνγκλετον (10π.) και Τζέιμς (8π.) ο Παναθηναϊκός μάζεψε σιγά-σιγά τη διαφορά κι έφτασε να προηγηθεί 3.7 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο με +5 (43-38), αλλά κατάφερε στο πολύ μικρό αυτό χρονικό διάστημα να «κοιμηθεί» στην άμυνα και ο Γκιουλέρ σα σε προπόνηση διαμόρφωσε το 43-40 (σκορ πρώτου 20λεπτου).

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν οι Μάικ Τζέιμς (18π.), Τζέιμς Φελντέιν (15π.), Τζέιμς Σίνγκλετον (15π.) και Νικ Καλάθης (10π., 7ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-43, 64-68, 79-84