Το ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο του Ολυμπιακού συνοδεύτηκε με τη νίκη επί του Πλατανιά (2-1), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Χανιώτες βρήκαν τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 43΄. Ένω λεπτό νωρίτερα από το σουτ του Γιακουμάκη μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε καθαρά στο απλωμένο χέρι του Φιγκέιρας και ο Ζαχαριάδης με την υπόδειξη του βοηθού του υπέδειξε το πέναλτι. Ο Μανούσος εκτέλεσε ψύχραιμα κι «έγραψε» το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ένα καλό 20λεπτο στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να φέρει τα πάνω κάτω στο ματς. Αρχικά με το γκολ της ισοφάρισης του Μάριν στο 54΄ (ασίστ Φορτούνη) και στη συνέχεια, στο 63΄με το πλασέ του Ρομαό, μετά την κάθετη πάσα του Φιγκέιρας.