Στα ημιτελικά του Champions League προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης για 7η σερί χρονιά και για 28η στην ιστορία (ρεκόρ), επικρατώντας 4-2 της Μπάγερν στην παράταση.

Μετά το υπέρ της 2-1 του πρώτου αγώνα στην «Αλιάντς Αρένα» η «βασίλισσα» νίκησε και στο «Μπερναμπέου» τη Μπάγερν με σκορ 4-2 στην παράταση και με γκολ offside του Ρονάλντο στο 2-2.

Ο Πορτογάλος άσος έκανε χατ τρικ κι έφτασε τα 100 γκολ στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση της UEFA.

Οι Βαυαροί νίκησαν με 2-1 στη κανονική διάρκεια αλλά η αποβολή του Βιδάλ στο 84΄ τους κόστισε στη παράταση.

Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα στο 53΄ με αμφισβιτούμενο πέναλτι του Λεβαντόφσκι, όταν ο Βίκτορ Κάσαϊ καταλόγισε παράβαση στο μαρκάρισμα του Κασεμίρο στον Ρόμπεν.

Η Ρεάλ πέτυχε γκολ στο 77΄ με τον Ρονάλντο, αλλά δεν χάρηκε παρά μόνο για ένα λεπτό, καθώς το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στην 100ή συμμετοχή με τη Ρεάλ στο Champions League έφερε το 1-2.

Η αποβολή του Βιδάλ στο 84΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ανάγκασε την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να οπισθοχωρήσει.
Στο 105΄ ο Ρονάλντο ισοφάρισε από θέση οφσάιντ και στο 110΄ από την ατομική προσπάθεια του Μαρσέλο, ο Ρονάλντο σε άδεια εστία έκανε το 3-2. Δύο λεπτά αργότερα ο Ασένσιο έγραψε το τελικό 4-2.