Τον Άρη νίκησε η ΑΕΚ και στο «Αλεξάνδρειο» (91-85), έκανε το 2-0 στη σειρά των «μικρών τελικών» της Α1 Ανδρών.

Οι βάσεις για τη νίκη της Ένωσης μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέτρεψαν το εις βάρος τους 51-43 του ημιχρόνου και το 68-63 των «κίτρινων» στο 30΄.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως, φωνάζει για τη διαιτησία και ιδιαίτερα για τις αποφάσεις του ρέφερι Σχινά. Ο Άρης τελείωσε τον αγώνα έχοντας τον προπονητή του Δημήτρη Πρίφτη στα αποδυτήρια, μετά από δύο τεχνικές ποινές και τον Γουίλ Κάμινγκς στο νοσοκομείο, ύστερα από χτύπημα που δέχτηκε από τον Λαρεντζάκη στο πρώτο ημίχρονο, στα πλευρά.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Λαρεντζάκης και Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους οι Μούρτος, Γιάνκοβιτς είχαν από 18 πόντους και ο Τσαϊρέλης 17.