Κέρδισε με 2-1 ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην άδεια λόγω τιμωρίας, Τούμπα, ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ 40΄ με το πέναλτι του Πέλκα, ωστόσο, ο νεαρός μέσος αστόχησε από την «ασβεστένια βούλα».

Ένα λεπτό μετά, όμως, ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λημνιού και με σουτ πάνω στην κίνηση «πήρε το αίμα του πίσω» κι «έγραψε» το 1-0.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (46΄) ο Λεβαδειακός έφερε το ματς στα ίσια με τον Γιακουμάκη, ωστόσο, στο 70΄ ο Σάκχοφ χάρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στους Θεσσαλονικείς.

Ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση έκανε και η Παναχαϊκή. Η ομάδα της Football League επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Αναγέννησης Καρδίτσας με το πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 79ο λεπτό.