Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πέλκα που πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά φέτος με τον κόσμο του στην Τούμπα συνέτριψε με το εντυπωσιακό 4-0 τον Παναθηναϊκό που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο σε αγώνα για την 14η αγωνιστική της Super League.

Ο νεαρός άσος, που προέρχεται από τα «σπλάχνα» του ΠΑΟΚ, «καθάρισε» το ματς με δύο υπέροχα γκολ στο 8ο και το 51ο λεπτό πριν διαμορφώσουν το τελικό σκορ ο Κουλούρης με πέναλτι στο 68΄ και ο Πρίγιοβιτς στο 77΄.

Πέμπτο ματς χωρίς νίκη για τον Παναθηναϊκό, που … κατρακύλησε στην 12η θέση της κατάταξης. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ινσούα των φιλοξενούμενων στο 68΄ και του Μακ στο 79΄.

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Πέλκας, Μάτος, Ινσούα, Βιγιαφάνες, Διούδης, Κουρμπέλης,

Κόκκινες: Ινσούα (66′ -2η κίτρινη), Μακ (77′)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Κάνιας (58′ Τσίμιροτ), Πέλκας, Λημνιός (82′ Κάμπος), Μακ και Κουλούρης (73΄ Πρίγιοβιτς).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουτρουμπής, Μολέντο, Ινσούα, Γιόχανσον (46′ Χίλιεμαρκ), Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Καμπέσας, Λουντ, Βιγιαφάνιες (85′ Δώνης) και Άλτμαν (69΄ Χουλτ).

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής στη Super League:
ΑΕΛ-Ξάνθη 1-0 (Κριζμάν 90΄+4)
Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1 (29΄ Σπιριντόνοβιτς, 82΄ Γκιοατά – 61΄ Ενσικουλού)
Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-4 (27΄ αυτ. Ένγκελς – 6΄, 62΄ Φορτούνης, 66΄ Ανσαριφάρντ, 90΄+1 Τζούρτζεβιτς)
Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (51΄ Αλμπάνης – 20΄, 81΄ Καλτσάς, 70΄ Μανιάς)
Ατρόμητος-Λεβαδειακός 1-0 (42΄ Ντιγκινί)
ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-1 (64΄ Μαυροπάνος – 77΄ Τσούκαλος)
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 4-0 (8΄,51΄ Πέλκας, 68΄πεν. Κουλούρης, 77΄ Πρίγιοβιτς)