Μόνο τη νίκη κρατά η ΑΕΚ από τον αγώνα στη Ριζούπολη με 2-0 επί του Απόλλωνα, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα προβλημάτισε με την απόδοσή της, ίσως και με το μυαλό στο μεγάλο παιχνίδι της Τρίτης με την Μπάγερν για το Champions League. Τα γκολ για την πρωταθλήτρια πέτυχαν οι Μάνταλος (37΄) και Λιβάγια (85΄).

Ο διαιτητής του ματς, Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Οριουέλα – Σιμόες, Λιβάϊα, Γκάλο.

Απόλλων Σμύρνης (Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα, Κονέ, Γκίνο, Ντ’ Ούρσο (79′ Γκονζάλες), Μπεντινέλι, Ακόστα (76′ Σικαμπάλα), Τριάδης.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μπακασέτας (75′ Μπογέ), Μοράν (46′ Αλεφ), Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάϊα, Πόνσε (61′ Κλωναρίδης).

Λάρισα – Λαμία 1-2

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πέτυχε η Λαμία, επικρατώντας στη Λάρισα με 2-1 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από γκολ του Ντέλ

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες: Μόρας, Γκόλιας – Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας, Καραμάνος, Ασίγκμπα, Σαράνοφ
Κόκκινη: Βάντερσον (75΄, 2η κίτρινη)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75΄ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70΄ Κούνιτς), Σαχίτι (13΄ Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63΄ Οσμάν), Επστάιν (83΄ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68΄ Μπερτόλιο), Καραμάνος

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιωτιλικός 0-2

Με δυο γκολ του Μάζουρεκ, ένα σε κάθε ημίχρονο, στο 43‘ και το 95‘, ο Παναιτωλικός «άλωσε» την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα (2-0), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Αποστολόπουλος, Αθανασιάδης, Λίλα, Γιάκος – Ρότσα, Μαλής, Χαντάκιας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Τζημόπουλος, Σκόνδρας (46΄ Αποστολόπουλος), Μιχαήλ, Γιάκος, Κριζμάν, Λίλα, Κουκούμπα, Κούζικ (60΄ Βιντάλ), Ξύδας (69΄ Αθανασιάδης)

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Αργκους (73΄ Xαντάκιας), Ρότσα, Λουσέρο, Πάουλο, Ντίας, Μάσουρεκ, Γουϊλιαν (68΄ Μάνα), Μοράρ (79΄ Καμαρά).

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 1-0

Tα «μωρά» του Γιώργου Δώνη τα κατάφεραν πάλι, αφού στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Super League, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0, στο Ολυμπιακό στάδιο, και συνεχίζει να κοιτά ψηλά, με έξι νίκες και μια ισοπαλία στο ενεργητικό του. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης στο 72ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ, έξω από την περιοχή.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Δώνης (77′ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (82′ Σέχου), Μακέντα, Καμπέτσης (63′ Χατζηθεοδωρίδης).

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (89′ Σεράφ), Κεϊτά, Τσιλούλης (55′ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι.