Στο πρώτο ενάμιση σετ η Μαρία Σάκκαρη έδειχνε εκτός ρυθμού, χωρίς συγκέντρωση κι έτοιμη να υποκύψει στην Ονς Τζαμπέρ, στα προημιτελικά της Οστράβα, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική κι οδήγησε την Ελληνίδα στην τετράδα της διοργάνωσης.

Έχοντας χάσει το πρώτο σετ με 3-6 και ούσα πίσω στο σκορ με 1-3 στο δεύτερο, η Σάκκαρη έκανε… restart στο παιχνίδι της, άλλαξε ταχύτητα, βρήκε το ρυθμό της και άφησε την Τυνήσια αντίπαλό της να αναρωτιέται τι είχε συμβεί…

Με ένα απίστευτο κρεσέντο, η 25χρονη πρωταθλήτρια κατάκτησε 9 συνεχή γκέιμ, «γύρισε» το δεύτερο σετ κατακτώντας το με 6-3 και έκανε «περίπατο» στο τρίτο με 6-1, φτάνοντας στη νίκη σε μία ώρα και 38 λεπτά.

Με τη νίκη της απέναντι στο Νο 32 της παγκόσμιας κατάταξης η Σάκκαρη προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά, όπου αύριο  (24/10) θα αντιμετωπίσει ή τη Βικτόρια Αζαρένκα ή την Ελίζ Μέρτενς.