Πέντε τέρματα, ένα δοκάρι, δύο πέναλτι που δεν της δόθηκαν και ένα ασύλληπτο εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο… 15 μήνες μετά το 5-1 για τη φάση των ομίλων της περυσινής διοργάνωσης, το Μόναχο έγινε και πάλι «τόπος μαρτυρίου» για την Άρσεναλ, με την Μπάγερν να εκμεταλεύεται την αναγκαστική αλλαγή του ηγέτη της οπισθοφυλακής της, Λορέν Κοσιελνί, και να μετατρέπει το 1-1 του ημιχρόνου σε 4-1 στο 63 και στο τελικό 5-1 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του Σέρβου διαιτητή Μίλοραντ Μάζιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ  κατάφερε να ανταπεξέλθει με τη μαχητικότητά της στην ποιοτική ανωτερότητα των Βαυαρών, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στο 11, με τον Άριεν Ρόμπεν να κάνει την αγαπημένη του κίνηση από τα δεξιά και να εξαπολύει ένα αριστουργηματικό, φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα των Λονδρέζων. 19 λεπτά αργότερα όμως ο Λεβαντόφσκι ανέτρεψε τον Κοσιελνί μέσα στην περιοχή του και ο Αλέξις Σάντσες, με… τριπλή προσπάθεια (και τον Μανουέλ Νόιερ να αποκρούει την εκτέλεση του πέναλτι) κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1).

Το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Γερμανό διεθνή τερματοφύλακα να σταματάει με τα πόδια το πλασέ του συμπατριώτη του, Μεσούτ Εζίλ, στο 45, ωστόσο λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Κοσιελνί αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Βραζιλιάνο Γκάμπριελ και η αμυντική γραμμή της Άρσεναλ απλά… κατέρρευσε. Στο 53 ο Ρόμπεν άφησε τη μπάλα στον Φίλιπ Λαμ, ο αρχηγός της Μπάγερν βρήκε με συστημένη σέντρα από τα δεξιά τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός επιθετικός νίκησε στον αέρα τον Σκοντράν Μουστάφι, «γράφοντας» με κεφαλιά το 2-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο πίνακας του σκορ έγραφε 4-1, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα να «χτυπάει» δύο φορές, στο 56 μετά από πανέξυπνο τακουνάκι του Λεβαντόφσκι και στο 63 με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε στον Γκρανίτ Τσάκα και αιφνιδίασε τον Νταβίντ Οσπίνα. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 61, η μπάλα είχε σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Κολομβιανού τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος στη συνέχεια της αναμέτρησης κατάφερε να διατηρήσει τον δείκτη του σκορ σε ανεκτό επίπεδο με τις επεμβάσεις του, μετά από ψηλοκρεμαστό βολέ του Πολωνού διεθνούς.

Το τελικό 5-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν απολύτως δικαιολογημένα για δύο περιπτώσεις πέναλτι στον αποψινό αγώνα, όταν ο Έκτορ Μπεγερίν στο 35 και ο Κίεραν Γκιμπς στο 61 σταμάτησαν τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας τους αλλά ο Μάζιτς αρνήθηκε να δείξει την άσπρη βούλα σε αμφότερες τις περιπτώσεις, «έγραψε» στο 88 ο νεοεισελθών Τόμας Μίλερ, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι στη θέση του Λεβαντόφσκι, με αριστερό πλασέ μετά από πάσα του Τιάγκο.

Η Μπάγερν Μονάχου λοιπόν νίκησε σε 16ο συνεχόμενο εντός έδρας ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ (15 τέρματα στις 13 τελευταίες συμμετοχές του ο Λεβαντόφσκι), η Άρσεναλ έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που φτάνει το παθητικό των 200 γκολ στη διοργάνωση και δέχθηκε πάνω από τρία για τέταρτη φορά στα τελευταία έξι παιχνίδια της σε αυτή, η πρόκριση στα προημιτελικά κρίθηκε από το πρώτο 90λεπτο και οι «Κανονιέρηδες» τα βάζουν με την ατυχία τους, καθώς τερμάτισαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου τους, αλλά η κλήρωση τους επιφύλασσε στους «16» το μεγαθήριο από την Βαυαρία…